Montaż płyt obornickich (warstwowych) GORLICKA GS-PIR

Kategoria: Blog

Jednym z najtańszych rozwiązań na rynku w pokryciach dachowych są płyty obornickie (warstwowe). Ich główną zaletą jest duża izolacyjność cieplna oraz gwarancja trwałości materiałów. Montaż płyty nie jest skomplikowany, ale musi odbywać się przy ściśle określonych warunkach atmosferycznych. Nie mogą występować opady, silny wiatr czy gęsta mgła.

Przygotowanie

Składowanie płyt obornickich (warstwowych) przed montażem musi być także odpowiednie. Najlepiej trzymać je pod zadaszeniem, chroniąc przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Natomiast do składowania pod gołym niebem zaleca się zabezpieczenie płyt warstwowych tekstylnymi plandekami. By nie powstały zniekształcenia, należy trzymać je na płaskim i stabilnym podłożu. Folia zabezpieczająca powinna być usunięta tuż przed montażem. Należy sprawdzić zgodność konstrukcji z projektem oraz wzmocnienia i podpory. Następnie sprawdzamy liniowość słupów i rygli konstrukcji ściennej oraz prac dokonanych przy cokołach i innych pracach mokrych. Trzeba skompletować narzędzia, jakie będą wymagane podczas budowy. W przypadku przycinania płyty obornickiej najlepiej użyć pilarki drobnozębnej lub pił tarczowych do metalu pod warunkiem, że mają system prowadzenia. Warto używać elementów łącznych, jakie zaleca producent, gdyż typ łącznika zależy od właściwości konstrukcji nośnej płyty obornickiej.

Układanie

Płytę obornicką zaczynamy montować od przymocowania łączników do płatwi poniżej kalenicy, przy okapie oraz do pozostałych płatwi. Płyty warstwowe skrajne mocuje się do płatwi poprzez trzy łączniki samowiercące w górnej części trapezu. Płyty pośrednie łączy się dwoma łącznikami z konstrukcją. Projektant decyduje o ostatecznej ilości łączników, biorąc pod uwagę przeznaczenie budowy i podatności na obciążenia. Pyty dachowe zaczyna się układać od krawędzi dachu, przez tzw. karb górny. Kierunek układania powinien być stały, uwzględniając główny kierunek wiatru. Istotną kwestią jest sprawdzanie szerokości podpór dachowych, by była zgodna z założeniami projektu. Do montażu płyt obornickich ściennych najlepiej użyć dźwigu. Mniejsze i lżejsze panele można spokojnie instalować ręcznie. Pracownicy podczas montażu muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo poprzez zastosowanie szelek lub uprzęży. Zabezpieczy to ich przed upadkiem z wysokości w przypadku dużych budynków.